Askenazy Szymon - Książę Józef Poniatowski 1763-1813 [Audiobook PL]

  • 0

Askenazy Szymon - Książę Józef Poniatowski 1763-1813 [Audiobook PL]

Askenazy Szymon - Książę Józef Poniatowski 1763-1813 [Audiobook PL]


Opis:


Dzieło Szymona Askazanego pt. "Książę Józef Poniatowski 1763-1813" składa się z pięciu ksiąg. Pierwsza z nich opisuje lata młodzieńcze głównego bohatera, które przypadają na lata 1763-1789. Autor przedstawia w niej życie codzienne w rodzinie młodego księcia, relacje jakie panowały w jego domu rodzinnym. Askazany przedstawia również wychowanie Poniatowskiego pod opieką królewską. Główny bohater następnie rusza do Kaniowa, gdzie odbywa służbę w armii austriackiej. Jest, także wzmianka o pierwszym zauroczeniu Józefa, doświadczeniu na polu walki i o powrocie do ojczyzny.

Drugi rozdział tej historiografii opisuje życie Poniatowskiego w latach 1789-1795. W tym okresie Poniatowski wstąpił do polskiej służby, brał udział w kształtowaniu Konstytucji 3 Maja, w bitwie pod Zieleńcami. Następnie musi uciekać z kraju i udaje się do Brukseli. W momencie, gdy wybucha insurekcja kościuszkowska Książę Józef Poniatowski wraca do kraju i przyłącza się do niego. Bierze również udział w bitwie pod Powązkami.

Trzecia część dzieła Askazanego rozgrywa się w okresie 1795-1806. Po upadku powstania kościuszkowskiego Poniatowski rusza do Wiednia, w tym czasie umiera król Stanisław August. W związku z tym faktem główny bohater wraca do Warszawy, gdzie się osiedla. Następnie popada w konflikt z emigracją polską oraz nawiązuje stosunki z Prusami.

Czwarta księga rozgrywa się w latach 1806-1810. Wówczas Poniatowski toczy spór z Dąbrowskim, otrzymuje także urząd wydziału wojny. W tym okresie nawiązuje stosunki z Napoleonem. Bierze udział w pokoju w Tylży. Dalej książę rusza do Drezna, gdzie zostaje mianowany ministrem wojny. Kolejne lata przynoszą wojnę z Austrią, tutaj autor zwraca uwagę na bitwę pod Raszynem oraz stosunki polsko-rosyjskie. Ten rozdział kończy się podpisaniem pokoju w Wiedniu.

Ostatnia część dzieła "Książę Józef Poniatowski 1763-1813" przedstawia ostatnie 3 lata życia głównego bohatera. Askanazy przedstawia politykę pro francuską księcia, która stała w sprzeczności z opcją prorosyjską w kraju. Ta sytuacja spowodowała pogorszenie się stosunków z Rosją oraz miała wpływ na późniejsze postanowienia pokojowe. Jest również mowa o kolejnej wojnie moskiewsko-francuskiej, która doprowadziła do upadku Księstwa Warszawskiego. Poniatowski do końca stał na arenie międzynarodowej przy boku Napoleona, świadczy o tym bitwa pod Lipskiem. Dzieło to kończy śmierć księcia Józefa Poniatowskiego.


Opis uploadu:

wielkosc calosci: 131 MB
czas trwania : 09h 54m 31s
bit rate: 32kbps
rodzaj kompresji: rar
zawartosc uploadu: mp3
wersja jezykowa: PL
czyta: Miroslaw Utta
BRAK DANYCH NAPRAWCZYCH


Download:

Aby zobaczyć ukryty tekst musisz być zalogowany, jeżeli nie masz konta zarejestruj się!
шаблоны для dle 11.2
Powrót
Komentarze: 0 Wyświetleń: 33

Witaj......jesteś tutaj jakos Gość zapraszamy do Logowania .
Jelsi nie masz jeszcze konta zapraszamy do Rejerstracji aby widzieć ukryty i ciekawy tekst

Informacja

Użytkownicy z rangą Gość nie mogą dodawać komentarzy.

Super-Warez.eu

Uwaga! Żaden z plików nie znajduje się na serwerze. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za materiały publikowane przez użytkowników. Serwis udostępnia jedynie informację na temat plików (opis, nazwa release, dane techniczne itp.) oraz odnośniki do serwisów na których znajdują się materiały (turbobit.net, putlocker.com itp.). Wszelkie roszczenia prawne należy kierować do serwisów zamieszczających materiały.

stat4u