Nowości Kinowe
Pasażer / Passenger (2026) PLSUB.AI.720p.HDTS.x264-FS | Napisy PL (Ai) Pasażer / Passenger (2026) PLSUB.AI.720p.HDTS.x264-FS | Napisy PL (Ai)
Bez wyjścia / Backrooms (2026) PL.Ai.720p.HDTS.H264-LLA | Lektor PL (Ai) Bez wyjścia / Backrooms (2026) PL.Ai.720p.HDTS.H264-LLA | Lektor PL (Ai)
Bez wyjścia / Backrooms (2026) PL.Ai.720p.HDTS.H264-LLA | Lektor PL (Ai) Bez wyjścia / Backrooms (2026) PL.Ai.720p.HDTS.H264-LLA | Lektor PL (Ai)
Partnerzy

Całkowity zakaz dodawania produkcji Canal+ oraz polsat !!!


Białe futra i inne opowiadania - Fradl Sztok [eBook PL]

  • 0

Białe futra i inne opowiadania - Fradl Sztok

Białe futra i inne opowiadania - Fradl Sztok [eBook PL]

Format: pdf, epub, azw3
Rok wydania: 2024
Rozmiar: 6.2 mb
Wersja Językowa: Polska
Archiwum: 7zip (bez kompresji)

Niepozbawione autobiograficznych odniesień opowiadania łączą ze sobą dwa światy: podolskie miasteczka i Nowy Jork. To właśnie w Ameryce Fradl Sztok, jako poetka, zyskała rozgłos w środowisku artystycznej bohemy.
Pisarstwo Sztok łączy w sobie eksperymenty formalne rozbijające tradycyjne formy narracji w stylu Virginii Woolf oraz zagadnienia tożsamości w klimacie prozy Sylvii Plath, a wspólnym ogniwem biograficznym trzech pisarek jest zmaganie się z chorobą psychiczną.
Choć mało wiemy o jej życiu, a spuścizna literacka, którą pozostawiła jest niewielka – pisarstwo Fradl Sztok reprezentuje mocny głos w kobiecej literaturze jidysz. Opowiadania pulsują od maskowanego gniewu, napięcia, tęsknoty, wyciągania rąk po życie i pragnień, również tych erotycznych. Uprawiana przez Sztok autofikcyjna gra z Czytelnikiem sprawia, że teksty, choć stanowią mroczną diagnozę nowoczesności, charakteryzuje młodzieńcza witalność i lekkość. Szokująco aktualna lektura, która dotyka nie tylko zagadnień feministycznych i emigracyjnych, ale także absolutnie uniwersalnych ludzkich słabości.
Bohaterki Sztok uczą się dopiero o sobie mówić, nie zawsze mają do tego odpowiednie narzędzia, co znajduje odzwierciedlenie w sposobie prowadzenia narracji – w zdaniach zaczynających się jakby od środka, w urwanych myślach, niejasnych stwierdzeniach. I ten efekt wyraźnie odczuwamy w lekturze. Sztok chce, byśmy i my się poczuli czasem zagubieni. Tego efektu jej prozy nie da się jednak sprowadzić tylko do poszukiwania nowego głosu młodych kobiet, bo bohaterami Sztok, nieraz pierwszoplanowymi, są też mężczyźni. Zagubieni, niespełnieni, nieporadni. Wyrzuceni ze swoich tradycyjnych ról lub w tradycyjnych rolach nie umiejący się odnaleźć.

Aby zobaczyć ukryty tekst, musisz być zalogowany. Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!
Powrót
Wyświetleń: 29 Komentarze: 0

Aby zobaczyć ukryty tekst, musisz być zalogowany.
Jeśli nie masz jeszcze konta zapraszamy do Rejerstracji

Informacja

Członkowie grupy Gość nie posiadają uprawnień do komentowania tego artykułu.

Super-Warez.eu

Uwaga! Żaden z plików nie znajduje się na serwerze. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za materiały publikowane przez użytkowników. Serwis udostępnia jedynie informację na temat plików (opis, nazwa release, dane techniczne itp.) oraz odnośniki do serwisów na których znajdują się materiały. Wszelkie roszczenia prawne należy kierować do serwisów zamieszczających materiały.